Z Kuşağı (2000-2020) – Kristal Nesil

Çağımızın yeni bireyleri, son bir kaç yılda sosyal ortamlarda kendilerini göstermeye başlayan kristal kuşak sakinleri. Diğer kuşaklara göre en büyük özellikleri, teknolojiyle anılıyor olmaları. Çevrenizde görüyorsunuzdur belki de, 1 yaşındaki çocukların ellerinde akıllı telefonlar, tabletler… Zararları var mı? Elbette erken yaşta teknolojik cihazla tanışmaları belirli gelişim problemlerine neden olmakta.

Bu kuşak, teknolojiyle doğmasının yanında, sosyal hayatı internet üzerinde yaşıyor. Arkadaşlıkları genellikle sanal ortamlardan edinilmiş arkadaşlıklar. Yüz yüze görüştüğü arkadaşları olsa dahi, bir kafeye gittiklerinde bile sosyal medyadan ellerini eteklerini çekemiyorlar. Tabii bunlar birer genelleme. İstisnai durumlarda olan kristal sakinleri de vardır mutlaka.

*

Aynı anda birden çok iş ile meşgul olabilir misiniz? Bu kolay bir şey değil elbette ama onların bu özellikleri çok meşhur ve X kuşakları tarafınca “saygısızlık” olarak nitelendiriliyor. Eğer tek bir işte alabildikleri verimi, çoklu iş ile alabiliyorlarsa mükemmel; aksi takdirde hayatlarında büyük problemlere yol açabileceğini düşünüyorum.

Bu zamandaki internetin en büyük özelliği, bilgiye ulaşmanın yanı sıra, aynı zamanda bilgiyi üretebiliyor olman ve onu sergileyebilmen. Z kuşağının da böyle bir dünyada gözlerini açmış olması, hayatlarında amaca giden yolun teknolojiden geçmesine sebep oldu. Sosyal medya ise “Teknolojinin Z kuşağında pekiştirilmesi” diye tabir edilebilir sanırım.

Haydi, birlikte kristal kuşağın çocukları hakkında varılmış tüm yargılara göz atalım:

 • *Yüksek IQ seviyeleri vardır.
 • *Sosyalleşme biçimleri internet üzerinden olmaktadır.
 • *Sabırsız karakterli olmaları ve aynı anda birçok işle meşgul olabilmeleri.
 • *Yaptıkları işte odaklanma süreleri çok kısadır. Bu yüzden yaptıkları işten çok çabuk sıkılırlar.
 • *Bu kuşak geleneksellikten çok uzaktadır.
 • *Bu kuşak bireylerinin kompleksiz oldukları söylenir. Söylemek istediklerini karşı tarafa direkt söylerler.
 • *Kristal kuşağın en büyük problemlerinden biri azimsiz ve hırssız olmaları. Eğer iş hayatlarında Y kuşağı gibi kendilerini hemen ispatlama eğilimleri olursa başarılı bir nesil olacağı kuşkusuz görünüyor.

   

 • Peki aileler “Z Kuşağı” çocukları ile nasıl bir iletişim içinde olmalıdırlar?

  Aileler gelişen çağa, bilişime ve teknolojiye uyum sağlamaya çalışmalıdır. Bazı aileler, üç kişi de olsalar, Whatsapp grubu kurmakta ve bu kanalla haberleşmektedirler. Bu çocuklar sözü kesilmeden dinlemeli ve kendilerini ifade etmelerine izin verilmelidir. Aksi takdirde önemsenmediklerini düşünebilirler. Baskı, ceza ve kısıtlama getirme yerine, daha akılcı çözüm ve önerilerle ikna edilmelidirler. Örneğin, bir saat ders çalışırsa, karşılığında yarım saat internette oyun izni verilebilir. Bunu karşılıklı bir sözleşme haline getirmek faydalı olabilir. Çocukların keyif alacağı etkinlikler oluşturulmalı, ancak kendisine de zaman ayırması sağlanmalıdır. Ailece alınacak tatile gitme, eve bir eşya alma gibi konularda karar vermeden önce kaç yaşında olurlarsa olsunlar, onların da fikirleri alınmalı. Her bilgiye kolayca ulaştıkları ve doğrulama yapabildikleri için, hâkim olunmayan konularda konuşulmamalı, onlar gibi araştırma yapılmalıdır. Söylediğiniz bilgiler doğru ve deneyimlenmiş olmalıdır. Deneyime çok değer verdikleri için, ikna edilmeleri daka kolaydır. Öykü ve hikâyelerden çok, gerçek yaşanmışlıklara inanmaktadırlar. Bu kuşağa karşı hoşgörü sınırları genişletilmeli ve aralarında konuştukları dil anlamaya çalışılmalıdır. Örneğin, “Neden atarlanıyorsun?” dediklerinde, bunun “Neden sinirleniyorsun?” olduğunu anlamak gerekir. (Google bu konuda büyük yardımcıdır.) Klasik meslekler dışında, kendilerini başarıya taşıyacak yeni ve farklı meslek seçmeleri konusunda özgür bırakılmalıdırlar, çünkü geleceğin dünyasını önceki kuşaklardan daha iyi analiz ettikleri de bir gerçektir.

 • İş dünyasında “Z Kuşağı”ına hoşgörü ve bir iş birliği anlayışı ile yaklaşıldığında, kendilerinden yaratıcılık yönlerinden çok istifade edilebilir. Dijital konularda çok üstün fikirler üretebilirler. İş hayatında bunların hızına yetişmeye çalışmak yerine, onlara fırsat tanınmalıdır. Diğer kuşaklarla uyumlu çalışmaları için koçluk veya mentorluk sistemi uygulanmalıdır, çünkü bu kuşak deneyime çok değer vermektedir. Daha esnek çalışma saatleri ve ortamı sağlanmalıdır, tabii bu uygun iş ve mesleklerde bu geçerlidir. Zaman odaklı değil, proje odaklı çalışmaları sağlanmalıdır. Kişisel disiplinleri, analitik bakış açıları ve pragmatik yapıları ile kendilerine verilen projeleri beklenenden daha iyi bir şekilde gerçekleştirme olasılıkları yüksektir. Bu kuşağın iş hayatında yükselmeleri onlar için çok değerlidir. Sadece maaş artışı ve primle motive olmaları mümkün değildir, bilgi ve deneyimle beslenmeleri, yaptıkları işten dolayı coşku ve heyecan duymaları sağlanmalıdır.


telephone SİZİN İÇİN BURADAYIZ