Burada Hayaller Gerçek


Voleybol

Voleybol

Voleybol

NEDEN VOLEYBOL?


Geriye Gönderme Oyunu


Voleybol topun darbelerle rakibe gönderildiği bir oyundur.


Yani: 
* Takımın uzun süreler topu alıkoyma olanağı yoktur.


* Topa yapılan temasların kalitesi başarı veya başarısızlığı belirleyen en önemli unsurdur.


* Kısa süreli topa temasların arasında, oyuncuların yaptıkları topsuz hareketler takımın başarısını belirler.


Görüldüğü gibi bu spor; futbol, basketbol ve hentbol gibi oyunlardan çok farklıdır. Diğer oyunlarda kaybedilen top savaşılarak geriye kazanılabilir veya top “tutulabilir”, yani belirli sınırlar içinde zaman geçirmek için oynanabilir. Ayrıca diğer oyunların hiçbirinde topla temasın kalitesi hakem tarafından kontrol edilemez.


Genç oyuncuların çok yönlü yetiştirilmeleri oldukça önemlidir


Uzmanlaşma: Voleybol oyuncularının takım içinde belirli görevler için uzmanlaşmaları ancak sınırlı olarak mümkündür.


Kurallar gereği oyuncular dönerek oynadıklarından ve her sette değiştirilebilecek oyuncu sayısı sınırlı olduğundan, her oyuncu hem hücumda hem de savunmada görevler üstlenmek zorundadır.


Bu nedenle genç oyuncuların çok yönlü yetiştirilmeleri oldukça önemlidir.


Oyuncuların koordinasyon yeteneği ve bu yeteneklerini gerilimli durumlarda dahi uygulamayı başarmaları çok önemlidir.


Oyun Alanı: Voleybolda oyun alanı çok küçüktür. Oyuncu basına sadece 13,51 m 2 alan düşerken, bu sayı basketbolda 36,4 m 2 , hentbolde 69m 2 , futbolda ise yaklaşık 490m 2 'dır.


Oyun alanının küçük olması voleybolcuların diğer sporculardan daha farklı özelliklere sahip olmasını gerektirir.


- Hızlı kavrama,

- Konsantrasyon,

- Takim içi uyum


bu özelliklerin başlıcalarıdır. Oyuncuların koordinasyon yeteneği ve bu yeteneklerini gerilimli durumlarda dahi uygulamayı başarmaları çok önemlidir.


Oyun Yüksekliği: Voleybolda oyuncuların topla temas ettikleri yükseklikler çok farklıdır. Yerden birkaç santimetre yükseklikten (defans), 3,6 m yüksekliğe kadar ( hücum ve blok ) her seviyede topla oynanması söz konusudur. Bu ise oyuncuların çok hareketli olmalarını ve sıçrama kabiliyetlerinin çok iyi olmasını gerektirmektedir.


Fiziksel özellikler kadar, sosyal uyum da gelişir. Çünkü...


Sorumluluk: Her voleybolcu kendi oyununun sürekli bir zincirin halkası bilir. Oyuncunun kendi oyun tarzı bu zincire uygun olmalıdır ve hareketlerini takımdan ayrı olarak değerlendirmemelidir. Dolayısıyla oyuncular kendi aksiyonları ile başarılı bir zinciri oluşturmaya veya olumsuzlukları düzeltmeye gayret gösterir.


Hem sahada, hem de sosyal yaşamlarında sağlanacak uyum ve birliktelik duygusu takimin başarısı için çok önemlidir. Voleybol, başarı için oyuncuların birbirlerine karşı anlayış ve uyumlu olmalarını zorunlu kılan ender spor türlerinden biridir. Dolayısıyla antrenörler takımın fiziksel özelikleri kadar, sosyal uyumunu da geliştirmeye özen göstermelidirler. 

Başarının Paylaşılması: Voleybolda servis, smaç ve blok dışındaki diğer top temaslarının basarisi genellikle gözden kaçar. Örneğin manşet, savunma, pas, dublaj v.b. oyunlar önemsiz ara hareketler gibi görünür ve özellikle genç oyuncular bunların önemini kavrayamazlar. Voleybolcular tecrübe kazandıkça bu yan öğelerin önemini anlarlar ve bu tür başarılardan da keyif alabilirler.

İyi savunma ile karşı hücum yapma şansını elde eden takımlar kazanır.

Savunma: Voleybolda sayı, ancak iyi bir savunmadan başlayarak kazanılır. Rakibin hataları dışında, sayı kazanılabilecek 3 durum vardır:

 

- Doğrudan servis atışı ile,

- Geçilmesi güç bloklar kurarak,

- Başarılı bir savunma sonrasında yapılan hücumlar ile


Bunlardan ilk ikisi genellikle servis atan takım tarafından gerçekleştirilmeye çalışılır. Ancak üst seviyede oynanan voleybol maçlarında ilk iki uygulama ile sayı kazanmak zordur. Modern Voleybolda;

• Riskli servislerle rakibin hücum organize etmesini güçleştiren,

• Başarılı bloklarla rakip hücumunu önleyen ve

• İyi savunma ile karşı hücum yapma şansını elde eden takımlar kazanır.


Her sayı için savaşmak gerekir...

Son Sayı: Voleybol oyununu son sayıyı alan takım kazanır. Yani setler zaman ile sınırlı olmadığından oyun sırasında öne geçmenin hiçbir faydası yoktur.


Bu nedenle maç sayısını alana kadar aktif olarak her sayı için savaşmak gerekir. Rakibin hata yapmasını bekleyerek sayı kazanmayı umut eden takımların başarısı şansa kalmıştır. Dolayısıyla ancak soğukkanlı, hırslı ve istekli olanlar başarıya ulaşabilir.


Konsantrasyon: Voleybolda sayı almaya konsantre olmak çok önemlidir. Oyuncular yaptıkları her hareketin çok önemli olduğuna inanmalıdır. Konsantrasyon alışkanlığı antrenmanlarda kazanılır ve bu idmanlarda düşük tempoda çalışmaya, gevsek davranmaya ve ciddiyet dışı davranışlara izin verilmemelidir.


Voleybol bir yasam felsefesi yaratır..


LÜTFEN SATIR BASLARINI BIR KEZ DAHA GÖZDEN GEÇİRİN!.. Sizce VOLEYBOL SADECE bir SPOR BRANŞIMIDIR?

- Dünyada voleybola bakış açısı işte bu yüzden farklıdır...

- Voleybol bir felsefe ve hayat görüsü gerektirir...

- Voleybol hayata hazırlar...

- Voleybol iş yaşamına hazırlar...


VOLEYBOL “GERÇEK HAYATIN “ TA KENDİSİDİR...


Voleybolun kitleleri etkileme ve kavrama özelliği ile ulaşacağı hedef kitleler;

- İlk ve orta ve lise öğrenim gençliği...

- Çocuklar...

- Üniversite öğrencileri

- Ebeveynler

- Firma yöneticileri

- Potansiyel yatırımcılar olarak tanımlanmıştır.


Voleybolun endüstrileşmesi süresince planlanan yayınların, reklamların ana mesajları ise söyle öngörülmüştür.


Çocuklarda: “ takım ruhu, arkadaşlık, paylaşma ve konsantrasyon yeteneğinin gelişmesini sağlar...


Olağanüstü yeteneklere ve fiziğe sahip olmayan çocuk bile, “doğru zamanda, doğru yerde durmasını ve atakları karşılamaya hazır olmasını “ öğretecek bir antrenörle bu sporu keyif alarak yapabilir.


“GERÇEK HAYAT '' TAN MESAJLAR


Anneler ve Babalar: “ Çocuğunuz için en uygun spor ''...


Voleybol her zaman, her yerde oynanır. Kışın salonlarda, yazın plajda... Oyuncuların birbirine teması söz konusu olmadığından yaralanma, sakatlanma riski azdır.


Centilmenlik dışı davranışlara uygun bir yapısı yoktur. Sportmenliğe sığmayacak tutum ve alışkanlıklara sahip, eğilimli kişiler bu spordan uzaklaşmak zorunda kalmıştır. O yüzden annelerin çocuklarını yara bere içinde, yağmurda çamurda perişan olmuş durumda görme ihtimalleri neredeyse hiç yoktur.


Çocuklarını başaramadığı için kendini suçlarken görme ihtimalleri de zayıftır. Öğrenim döneminde voleybol felsefesiyle tanışmış bir çocuk veya genç kendini suçlamamayı öğrenecektir. 
Çünkü voleybol felsefesi gereği, başarı tek kişiye ait olmadığı gibi, başarısızlıktan da tek kişi sorumlu olmayacaktır.


Gençler: “ Fiziksel ve ruhsal gelişmeniz için en iyi spor''...

 
Genç kuşaklar için en ideal spordur. Sporun ve voleybolun evrensel değerlerinin yani sıra farklı yaşamsal katkılar da sağlar. Fiziksel görünümlerini mükemmelleştirmek gibi...


Çünkü diğer sporlar gibi aşırı bir irileşme veya hantallaşma sağlanamaz. Çalıştırılan kas grupları farklı olduğundan ideal vücut ölçülerine ulaşmada voleybol sporu tüm dünyada tercih edilmektedir.


Ünlü mankenlerin birçoğunun voleybolcu olması, profesyonel voleybolcuların fotomodellik yapması tesadüf değildir.


Firma yöneticilerine...


Voleybol çocukları, gençleri, genç bayanları içine alan aktif bir kitleye sahiptir. Hedef kitle değerlendirilmesi bakımından voleybol essiz fırsatlar sunabilir. Kurumsal imajını sporla renklendirmek, kurumsal kimliğine voleybol felsefesini entegre etmek veya doğrudan sayıları her gün artan voleybolculara sıcak satış yapmak isteyen firmalar için voleybol önemli avantajlar ve imtiyazlar kazandırabilir.


Voleybol gerçek hayatin ta kendisidir...


Voleybol bir kişiyle oynanmaz. Ama bir kişi eksikse yine oynanmaz. Bir kişi hem çok önemli, hem de hiç... İlk günden itibaren bu felsefe oyuncunun ruhuna yerleşir. Bu yüzden voleybolda herkes kendi alanında, görevini yerine getirmeye uğraşır. Tıpkı gerçek hayattaki gibi... Görevini gerektiği gibi yapan oyuncu kendisini başarılı kabul eder. Böylece diğer oyuncuların hatalarıyla uğraşmayı öğrenir. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi... Karşılıklı gerginliğe imkan tanımadığı için birbirini çok sevmeyen kişiler bile ayni takımda oynayabilir. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi... Karşı takımın topu ne zaman, hangi bölgeden, hangi şiddetle kendi sahasına göndereceğini bilmeyen voleybolcular “her türlü sonuca'' hazır halde bekler. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi... Çocuklar veya gençler voleybolu düzenli olarak oynamayı bıraksa bile hayata kendilerini hazır hissederler. Kazandıkları felsefe ve duruş, onların başarısında büyük rol oynar. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi... Bugün birçok büyük firmanın sahibinin, genel müdürünün, üst düzey yöneticilerinin ”eski'' voleybolcu olması tesadüf olabilir mi?

Yukarı Çık