Burada Hayaller Gerçek


Futbol

Futbol

Futbol

Futbol

Futbol diğer spor dallarına göre dünyada en çok sevilen ve izlenen spor dalıdır. Milyonlarca kişi sporcu veya seyirci olarak futbol sporuna katılır. Bir sportif faaliyet olarak kabul edilen futbol gençlerin ruhen ve bedenen sağlıklı yetişmesi sosyolojik ve psikolojik açıdan toplum yaşamına katkı koyması ile bir eğitim vasıtası olarak kabul görmektedir. Futbol her kesimden mesleki konumları ve statüleri ne olursa olsun tüm insanların yaşamlarını renklendiren geniş bir spor branşıdır.

Çeşitli dil, din, ırk ve coğrafyadan insanların aynı ölçüde ilgisini çekebilen evrensel bir spordur. Ülkemiz son 20 yılda futbol ülkeleri arasına girmiştir. Genç nüfusun fazla olması ve gençlerin futbola ilgisi ülkemizde futbolu geliştirmiştir. Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı alması, Milli takımın 2002'de Dünya 3.'lüğü ve son olarak Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray ve Fenerbahçe'nin başarısı ülkemizi futbolda dünyaya duyurmuştur artık dünyanın sayılı futbolcuları ülkemizi tercih etmekte ve genç oyunculara örnek olmaktadır. Futbolun bir tezatlar oyunu olması oynayan ve seyredenleri yeni heyecanlara taşıması nedeni ile diğer spor dalları arasında özel bir yer edinmesine neden oluyor. İnsan davranışlarındaki grup olma, bir gruba ait olma güdüsü futbol kulüplerine ilgiyi arttırmaktadır.

Futbolun yapısı gereği hemen hemen her alanda kolayca oynanabilen basit bir kitle eğlence aracı olması ilgiyi daha da arttırmaktadır. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında spor sahaları malzemeleri eğitim araç gereçlerindeki gelişmeler futbola ivme kazandırmıştır.

Bunlara bağlı olarak milyonları peşinden koşturan futbol medyada sürekli konuşup yazılmaktadır. Futbol programları saatlerce sürmekte insanlar sonucu belli olan maçları tartışmaktadır.

Galatasaray'ın Real Madrid'le yaptığı maç için İstanbul'dan günde 10 defa uçak kalkmakta, binlerce kişi Mmadrid'i işgal etmektedir. Ulusal takımların başarısı bir prestij, bir onur olarak algılanmakta toplumsal morali yükseltmektedir.

Yukarı Çık